Egy átlagos ember az élete harmadát alvással tölti, viszont nem mindenki ugyanannyit pihen: egyesek szeretnek sokáig lustálkodni, másokat néhány óra alvás után „kidobja az ágy”. Napóleon úgy vélte, szerint a férfiaknak hat, a nőknek hét óra alvás elég, nyolcra csak a bolondoknak van szükségük. Ez persze egyrészt legenda, másrészt túl általános is, de az tény, az alvásigény nem egyforma – írja a Házipatika.
Az élet első három hónapjában a babák átlagosan 14-17 órát is alszanak. A növekedési hormon kiválasztódási aránya a mélyalvási fázisban a legmagasabb, így a gyarapodás mértékét is befolyásolja, hogy a csecsemő mennyi időt tölt alvással. Aztán az életkor előrehaladtával az alvásigény fokozatosan csökken.
Az amerikai alváskutató intézet, a National Sleep Foundation ajánlása szerint az 1-2 éves gyermekeknek 11-14 órára van szükségük, és az iskola előtti években még mindig jó, ha 10-13 órát töltenek pihenéssel. Az iskoláskorú, 6-13 év közötti gyerekeknek már elegendő 9-11 órát aludni, a tinédzsereknek pedig 8-10 órát tartanak ideálisnak a szakemberek. 64 éves korig a 7-9 óra közötti alvás a legegészségesebb, az ennél idősebbeknek pedig 7-8 óra is elég, hogy a szervezetük kipihenje magát.
Azt, hogy kinek mennyi alvásra van szüksége, az életkor mellett több tényező is befolyásolja, például a genetika, vagy az aktivitási szint is. A kemény fizikai munkát végző embereknek, vagy a versenysportolóknak több alvásra lehet szükségük, mint az irodai munkát végző embereknek.
A minősége is számít
Az alvásnak nemcsak a mennyisége, hanem a minősége is fontos. A zavartalan éjszakai pihenés lehetővé teszi az agynak és a testnek, hogy sorra körbejárja az alvás fázisait, ébredésig három, négy, sőt akár öt alkalommal is. Ha nem pihenjük ki magunkat megfelelően, az a szervezetünk működésére hatással van. Mint megírtuk, védi az egészséget, javítja a memóriát, befolyásolja a hangulatot, segít a fogyásban, de kutatások szerint az életet is meghosszabbítja a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás.
Az alvási apnoéban, más néven átmeneti légzéskimaradásban szenvedő emberek például hiába alszanak 8-9 órákat is, reggel mégis fáradtnak érzik magukat, mivel a légzési problémák miatt éjszakánként többször is felébrednek (még ha nem is emlékeznek rá) és nem tudnak igazán mélyen aludni.
Azt, hogy kinek mennyi alvásra van szüksége, magunk is kideríthetjük, segíthet, ha alvási naplót vezetünk, amelyben leírjuk, mikor feküdtünk le, mikor ébredtünk fel és mennyire éreztük magunkat kipihentnek magunkat reggel és a nap folyamán. Ennek megfelelően pedig hosszú távon is nyugodt, pihentető alvást biztosítóalvási rendet alakíthatunk ki, ha az azonban rendszeresen rosszul alszunk, nem tudjuk kipihenni magunkat, érdemes szakemberhez fordulni.